Karol Basz

BIO

Profil: KAROL BASZ

Imię: Rafał Karol
Nazwisko: Basz
12.11.1991 r. Kraków (PL)

Karol Basz jest czołowym polskim kierowcą wyścigowym z bogatą karierą i doświadczeniem międzynarodowym. Po zdobyciu Mistrzostwa Świata CIK-FIA w 2015 roku, postanowił on spróbować swoich sił w nowych dyscyplinach motorsportu, stawiając na rozwój w cyklach GT, co rozpoczęło nowy, owocny rozdział w jego karierze. W 2016 roku przeprowadził swoje pierwsze testy w samochodzie wyścigowym Lamborghini Super Trofeo, co rozpoczęło wieloletnią ciągłość wyścigową, podczas której zaprezentował swój ogromny talent wygrywając liczne cykle międzynarodowe.

Dziś Karol Basz stał się uznaną marką w świecie motorsportu, oferując pełen zakres profesjonalnych usług sportowych, począwszy od rozwoju pojazdów wyścigowych po management i szkolenie zarówno młodych kierowców jak i Gentlemen Driver’ów. Od 2023 roku, po dziewięcioletnim doświadczeniu trenerskim, Karol założył własny kartingowy zespół testowy pod nazwą KB Racing Experience. Zespół początkowo skupiał się na szkoleniu kierowców kartingowych pod profesjonalną opieką najlepszych trenerów i specjalistów, by szybko rozwinąć się również jako agencja menedżerska, wspierająca i rozwijająca kariery kierowców do profesjonalnego świata wyścigów samochodowych. Od 2024 roku KB Racing Experience stał się profesjonalnym zespołem wyścigowym i startuje w międzynarodowych cyklach kartingowych.

Oprócz rozwiązań na torze, KBasz Driving Experience skutecznie współpracuje z licznymi partnerami, pomagając w budowaniu marketingu w sportach samochodowych i rozwoju ich produktów bądź rozwiązań technicznych w świecie motorsportu.

Początki w Kartingu

Mistrzostwo Świata

W latach 2013-2014 krakowianin był fabrycznym kierowcą zespołu Tony Kart, wraz z którym wielokrotnie wygrywał oraz stawał na podium prestiżowych cykli. Wisienką na torcie jest jednak przejście do zespołu Kosmic Racing i wspólne sięgnięcie po kartingowe Mistrzostwo Świata w sezonie 2015.

Przejście do GT

W trakcie kolejnych dwóch lat Basz nadal reprezentował barwy Kosmica i nadal wygrywał dopisując do swojego dorobku m.in. wicemistrzostwo świata w sezonie 2016. Przełomowy był sezon 2017, w którym Karol rozpoczął starty w mistrzostwach Włoch GT, gdzie za kierownicą Lamborghini Huracana kilkukrotnie stawał na podium.

Sukcesy w Lamborghini Super Trofeo

Rok 2018 rozpoczyna się od nawiązania współpracy z patronem medialnym jakim jest portal Interia.pl oraz późniejszym pozyskaniu głównego sponsora w postaci firmy Olimp Sport Nutrition przechodząc
przy tym do Lamborghini Super Trofeo Europe. Startując w ekipie Imperiale Racing Polak jest jednym z objawień sezonu, zajmując drugie miejsce w Europejskim cyklu Super Trofeo. W sezonie 2019 Karol pozostaje w ekipie Imperiale, gdzie zalicza częściowy program startów w pucharze włoskiego producenta. Najważniejszy sukces przychodzi jednak na koniec sezonu, kiedy w parze z Andrzejem Lewandowskim udaje mu się sięgnąć po zwycięstwo w Światowym Finale Lamborghini w klasie Pro-Am. Zmotywowany sukcesem, rok później, w 2020 roku Karol zwycięża pełen cykl Lamborghini Super Trofeo Europe w kategorii PRO-AM a w 2021 zwycięża World Final. Zwycięstwo Finału Światowego otwarło przed Baszem nowe możliwości, ponieważ producent super samochodów Automobili Lamborghini w nagrodę za sukces zaproponowało Karolowi udział w Mistrzostwach Włoch GT 3 oraz uczestnictwo w legendarnym wyścigu Total 24h of Spa w sezonie 2022. Dodatkowo, wraz z polskim zespołem Olimp Racing, Karol sięgnął po historyczne Mistrzostwo w cyklu International GT Open.

Scroll to Top